Muzeum Ratownictwa w Krakowie

Otwarcie hangaru w Czyżynach. fot. JW

Z jednej strony, od ponad dekady pracuję w instytucji kultury i zajmuję się jej upowszechnianiem. Z drugiej – interesuję się zagadnieniami bezpieczeństwa oraz ratownictwa. Dlatego też gdy usłyszałem wiele lat temu o pomyśle, by zająć się ratowaniem zabytków techniki – bez wahania podchwyciłem tę ideę.

Wraz z gronem pasjonatów ratownictwa, pożarnictwa, zabytków motoryzacji, itd. założyliśmy organizację pozarządową – Ochotniczą Straż Pożarną „Muzeum Ratownictwa” w Krakowie, która na podstawie Regulaminu uzgodnionego z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi Muzeum Ratownictwa w Krakowie.

W wolnym czasie pomagam w opiece nad ekspozycją. Fot. MR
W wolnym czasie pomagam w opiece nad eksponatami. Fot. MR

Muzeum Ratownictwa jako jedyne w Polsce gromadzi eksponaty związane z różnymi dziedzinami ratownictwa medycznego, lotniczego, górskiego, morskiego, drogowego oraz, szeroko rozumianym ratownictwem, także pożarniczym oraz historią policji. Do tej pory udało się pozyskać do muzeum około 100 pojazdów ratowniczych, w tym karetki pogotowia, sanitarki wojskowe, wozy strażackie, radiowozy Policji/MO, kadłub śmigłowca ratowniczego „Sokół” oraz wyposażenie, mundury, stare mapy, dokumenty i modele – pojazdów, statków powietrznych itp.

Za kierownicą muzealnego milicyjnego UAZ-a, który uatrakcyjniał piknik sąsiedzki w Nowej Hucie.
Za kierownicą muzealnego milicyjnego UAZ-a, który uatrakcyjniał piknik sąsiedzki w Nowej Hucie. fot. Grzegorz Mączka

Działalność Muzeum to także liczne działania profilaktyczne i edukacyjne. Nasze eksponaty uatrakcyjniają wiele imprez, a członkowie naszej OSP popularyzują podczas nich wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy i prowadzą szkolenia z resuscytacji z użyciem AED.

Przez ostatnie lata eksponaty Muzeum Ratownictwa przechowywane były w kilkunastu różnych lokalizacjach i tylko  w niewielkim stopniu dostępne były dla zwiedzających. Teraz, dzięki współpracy z Muzeum Inżynierii Miejskiej część samochodów Straży Pożarnej i ambulansów prezentowana jest w Nowej Hucie, w odrestaurowanym hangarze na os. 2. Pułku Lotniczego.

Pojazdy Muzeum uatrakcyjniają wiele imprez w Krakowie. Fot. MR
Pojazdy Muzeum uatrakcyjniają wiele imprez w Krakowie. Fot. MR

Muzeum Ratownictwa zostało objęte Honorowym patronatem Ministra Zdrowia, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wystawa „Pojazdy Ratownicze” uzyskała patronat Marszałka Województwa Małopolskiego.

 

Poniżej kilka fotografii ekspozycji Muzeum Ratownictwa oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej w dniu otwarcia Hangaru Czyżyny.