Wspólne Czyżyny

Piknik w obronie drzew
Piknik w obronie drzew

Czasem z gniewu i wzburzenia powstaje coś dobrego. Tak niewątpliwie było ze Stowarzyszeniem Wspólne Czyżyny, które jest obecnie jedną z najaktywniej działających organizacji społecznych w Dzielnicy XIV.

Czara goryczy mieszkańców os. Dywizjonu 303 wypełniona wcześniej przez dewelopera budującego bloki os. Avia przelała się, gdy próbował on wyciąć ostatnie na tym terenie drzewa rosnące pomiędzy starą zabudową, a byłym pasem startowym. Ponad pięćdziesiąt drzew w większości zasadzonych przez mieszkańców osiedla w latach ‘80. Ja również z kolegą zasadziłem tam lata temu dwa modrzewie… Na szczęście Urząd Miasta Krakowa po raz pierwszy na taką skalę odmówił zgody na wycinkę. Deweloper nie poddawał się jednak, odwołując się od tej decyzji i prowadząc w pobliżu drzew różne prace niepokojące miejscową społeczność. To wtedy postanowiliśmy zorganizować piknik w obronie drzew i nagłośnić tę sprawę. Prowadziliśmy także pikietę pod Samorządowym Kolegium Odwoławczym i uczestniczyliśmy w rozprawie w Sądzie Administracyjnym. Udało się. Drzewa mają ocaleć. Dwa bloki przeprojektowano oddalając je od zieleni, a z budowy kolejnych zrezygnowano, oferując miastu możliwość wykupu tego terenu pod zieleń.

Sadzenie krokusów przy Parku gen. Skalskiego
Sadzenie krokusów przy Parku gen. Skalskiego

Grupa, która powstała z części osób angażujących się w te działania postanowiła pójść krok dalej – założyć stowarzyszenie, które będzie zabiegało o sprawy publiczne naszych osiedli, a przede wszystkim o integrację nowych Czyżynian z os. Avia i ul. Orlińskiego oraz wieloletnich mieszkańców dzielnicy. Tak, w 2017 roku, powstało Stowarzyszenie Wspólne Czyżyny.

Od tego czasu udało nam się zorganizować trzy kolejne pikniki sąsiedzkie – koło kościoła św. Brata Alberta w ogrodzie „Zielono mi”, obok psiego wybiegu na os. 2. Pułku Lotniczego oraz pomiędzy blokami na os. 2. PL, a al. Jana Pawła II.

Wspólne Czyżyny realizowały także projekt „Czyżyny – miejsce, które nas łączy” w ramach którego mieszkańcy poznawali podczas spacerów interesujące tereny i obiekty naszej dzielnicy (Las Łęgowski, Tauron Arenę, Muzeum Lotnictwa Polskiego).

Piknik w obronie drzew
Piknik w obronie drzew

Wspólnie z ZZM sadziliśmy kwiaty przy Parku Skalskiego. Ale działalność Stowarzyszenia to nie tylko pikniki i projekty. Monitorujemy uchwalanie Miejscowych Planów Zagospodarowania i poprzez naszych członków składamy do nich uwagi. Dalej pilnujemy sprawy drzew, od których wszystko się zaczęło – chcielibyśmy aby jak największa część działki pomiędzy os. Dywizjonu 303, a byłym pasem startowym została wykupiona przez Miasto i przeznaczona na zieleń. Opracowujemy także zadania do Budżetu Obywatelskiego. Nasi członkowie składają liczne wnioski dotyczące rozwiązań komunikacyjnych i infrastrukturalnych w Czyżynach. Dbamy o jakość naszego otoczenia. A to dopiero początek.

To naprawdę zaszczyt być wiceprzewodniczącym takiego stowarzyszenia i pracować gronie tak zaangażowanych osób.