Biblioteki

Za kierownicą Lotnej Czytelni, fot. Agnieszka Będkowska
Za kierownicą Lotnej Czytelni, fot. Agnieszka Będkowska

Biblioteki zawsze zajmowały ważne miejsce w moim życiu. Już jako uczeń podstawówki chętnie odwiedzałem filię Nowohuckiej Biblioteki Publicznej na os. Dywizjonu 303, gdzie mieszkałem. Teraz do biblioteki prowadzę moich synów i z dumą patrzę, jak odkrywają magię tego miejsca, choć każdy z nich znajduje w nim coś innego.

W 2007 r. rozpocząłem swoją przygodę z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie znaną przez wszystkich jako Biblioteka na Rajskiej. Przez cztery lata poznawałem jej działalność pracując jako specjalista ds. Public Relations. To był dla mnie fantastyczny czas. Mogłem do mojej pasji przekonywać innych, opowiadając o tym jak wiele ciekawych rzeczy dzieje się w naszej Bibliotece.

Od 7 lat mam zaszczyt kierować Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie. Mimo zmiany perspektywy patrzenia na Bibliotekę, punkt widzenia użytkowników i ich potrzeby są dla mnie najważniejsze.

Debata na temat ruchu rowerowego w Artetece
Debata na temat ruchu rowerowego w Artetece, fot. Agnieszka Będkowska

Dzięki temu Biblioteka na Rajskiej cały czas się zmienia. Otworzyliśmy Artetekę, tak lubianą przez czytelników. Od sześciu lat na ulice Krakowa wyjeżdża Lotna Czytelnia – rower cargo, z którego książki wypożyczane są bez żadnych formalności. Uruchamiamy nowe usługi. Jako pierwsi w Polsce zaczęliśmy wypożyczać czytniki e-booków, możemy poszczycić się jedną z największych kolekcji gier planszowych i komiksów, organizujemy festiwale, wystawy, spotkania i warsztaty. Codziennie na Rajskiej, prócz podstawowej działalności odbywa się po kilka spotkań organizowanych dla naszych użytkowników, a spotkać u nas można zarówno młode mamy przychodzące ze swymi pociechami na zajęcia z języka francuskiego jak i Seniorów spotykających się w ramach Szkoły @ktywnego Seniora.

Mieszkańcy Krakowa zagłosowali na nasz projekt w Budżecie Obywatelskim 2017 i dzięki temu na Rajskiej pojawił się pierwszy w Małopolsce książkomat, umożliwiający całodobowy odbiór wypożyczonych z biblioteki książek.

Otwarcie wystawy
Otwarcie wystawy w Bibliotece, fot. Agnieszka Będkowska

Biblioteka na Rajskiej to nie tylko zbiory i usługi dla użytkowników. To również piękny, lecz wymagający dbałości i troski zabytek – historyczne koszary Franciszka Józefa. W minionych latach zabezpieczyliśmy go przed pożarem oraz m.in. wyremontowaliśmy gzymsy, dzięki czemu można już bezpiecznie korzystać z ogrodu za budynkiem. W przyszłym roku, dzięki pozyskanym środkom wymienimy wszystkie okna i centralne ogrzewanie. W miejscu dzikiego trawnika za budynkiem powstanie piękny ogród – Zielona Czytelnia, a dobudowany, przeszklony  punkt informacyjny na przedłużeniu głównego holu ułatwi korzystanie z Biblioteki.

Wierzę, że dzięki współpracy i partnerstwu można osiągnąć o wiele więcej niż w pojedynkę. To właśnie dzięki szeroko zakrojonej współpracy udało się znacząco zmienić otoczenie naszej Biblioteki.  Ekoogródek zamiast zaniedbanego trawnika, szeroki chodnik, drzewa, ławki i zieleńce – tak teraz wygląda Rajska, która prowadzi do Biblioteki.

Wyzwań ciągle jest wiele, ale daje mi to energię do działania i poczucie, że warto się starać i pokonywać bariery, by móc z satysfakcją patrzeć jak zmienia się Biblioteka. Bo biblioteki to najważniejsze instytucje w skomplikowanej tkance miejskiej. Jedyne, które nie stawiają nikomu żadnych barier. Oferują takie same usługi dla bogatych i biednych, mieszkańców i nie mających miejsca zamieszkania, Polaków i obcokrajowców. Wszystkich, którzy pragną szerokiego dostępu do informacji, wiedzy, kultury.