🇵🇱/🇺🇦 Co warto dorzucić do apteczki, lub nosić zawsze przy sobie. / Те, що варто додати до аптечки, або завжди носити з собою.

🇵🇱 Podczas jednego ze szkoleń z pierwszej pomocy zapytano mnie co poleciłbym by, gdy tylko się da, nosić przy sobie. Co natomiast warto wrzucić do torby, lub plecaka i jakie aplikacje warto mieć zainstalowane w telefonie by być najlepiej przygotowanym do udzielania pierwszej pomocy? Sam mam kilka różnego rodzaju i wielkości apteczek, kilka rzeczy staram się również zawsze mieć pod ręką. Dlatego też postanowiłem podzielić się rekomendacjami opartymi na własnej praktyce i wieloletnim doświadczeniu.

 

Kurs pierwszej pomocy

Oczywiście nic nie zastąpi dobrze wyposażonej apteczki. Jednak dobrze wyposażonej – czyli jakiej? W nieprofesjonalnych, marketowych apteczkach od lat pojawiają się rzeczy, które tak na prawdę rzadko kiedy przydają się w udzielaniu pierwszej pomocy, albo pozwalają na udzielenie jej w bardzo wąskim zakresie często ograniczającym się do elementarnego tamowania krwotoków. Bardzo często w apteczkach nie mamy też żadnych leków gdyż proponujący ich ukompletowanie wychodzą z teoretycznie słusznego założenia, że w pierwszej pomocy nie podajemy leków. No dobrze, ale przecież nasze apteczki np. w podróży mają służyć także nam samym, naszym bliskim i przyjaciołom. Dlaczego zatem mielibyśmy nie być przygotowani m.in. na to, by móc skutecznie walczyć z bólem, gorączką, chorobą lokomocyjną, czy biegunką? W wielu propozycjach wyposażenia apteczek zapomina się także, że środki opatrunkowe ewoluują i oprócz zwykłych kompresów i bandaży możemy dziś używać też innych, bardziej praktycznych rozwiązań. Nie tylko zresztą praktycznych ale też i de facto niezbędnych, bo niewiele jest gotowych apteczek wyposażonych w stazę taktyczną, a przecież bez niej coraz trudniej wyobrazić sobie skuteczne ratownictwo w krwotokach.

Rękawiczki

Rękawiczki można nosić np. w pojemniku po zabawce z czekoladowego jajka. Fot. własna.

Na co dzień jednak często nie mamy możliwości noszenia ze sobą apteczki. Co zatem warto zabrać? Nie możemy zazwyczaj dźwigać szczególnie dużo, bo często do dyspozycji mamy tylko kieszenie. Rzeczą elementarną w takim wypadku są jednorazowe rękawiczki. Pamiętajmy bowiem, że najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika. Nie oznacza to bynajmniej, że bez nich nie możemy sprawdzić, czy napotkana na spacerze leżąca osoba reaguje, lub też w razie potrzeby wykonywać ucisków klatki piersiowej. Przecież w kolejce w sklepie, w komunikacji miejskiej mamy bliski kontakt z innymi obcymi ludźmi i nie popadamy z tego powodu w zbędną histerię. Jednak już w przypadku kontaktu z wydzielinami, krwią rękawiczki mogą okazać się niezbędne. Dlatego warto do każdej torebki, kieszeni kurtki włożyć ich co najmniej parę. Aby się nie zniszczyły zanim je ubierzemy możemy wykorzystać do ich przenoszenia na przykład pojemniki po zabawkach z popularnych czekoladowych jajek. To bardzo praktyczny sposób, którego używam od lat.

Brelok z maseczką, rękawiczkami i gazikiem

Najnowsze wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) mówią o tym, że możemy prowadząc resuscytację w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK) zrezygnować z oddechów ratunkowych wykonując jedynie uciśnięcia klatki piersiowej. Sam nie musiałem do tej pory podejmować takiej decyzji i myślę, że zależałaby ona od wielu okoliczności. W samochodzie wożę worek samorozprężalny, by nie musieć się nad tym zastanawiać, ale trudno byłoby nosić go wszędzie ze sobą. Na wszelki wypadek staram się zatem mieć zawsze przy sobie maseczkę do oddechów ratunkowych. Najmniejsze modele są w formie breloków, np. takich jak:

https://apteczkiratownicze.pl/kategoria-produktu/breloczki/

https://www.sklepratowniczy.pl/breloczek-ratowniczy-z-maseczka-i-rekawiczkami-nitrylowymi.html

https://sklepogniowy.pl/pl/searchquery/brelok+ratowniczy/1/phot/5?url=brelok,ratowniczy

Pocket mask

pocket mask

Znacznie większe poczucie bezpieczeństwa daje natomiast niewątpliwie tzw. pocket mask, np. taka:

https://laerdal.com/pl/products/medical-devices/airway-management/laerdal-pocket-mask/

Umieszczony w niej filtr pod zaworem jednokierunkowym odfiltrowuje zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu przekazywanym między osobą udzielającą pomocy a pacjentem. Niestety wymiary takiej maski pozwalają na noszenie jej w plecaku czy większej torebce, ale mając do dyspozycji jedynie kieszenie, czy małą nerkę możemy mieć problem z jej noszeniem ze sobą.

Staza taktyczna

Staza taktyczna

Rzeczą, którą również warto moim zdaniem wrzucić do torby, lub plecaka jest staza taktyczna. Opaski uciskowe najpierw zaczęły funkcjonować w ratownictwie taktycznym. Obecnie stanowią standard także w ratowniczych procedurach cywilnych zapewniając wysoce skuteczne tamowanie krwotoków. W przypadku wystąpienia masowego krwotoku szybkie użycie stazy może uratować życie. Niestety nie jest to rzecz tania. Zdecydowanie odradzam kupowanie chińskich podróbek, które mogą być bardzo zawodne. Natomiast dobra, oryginalna, certyfikowana staza kosztuje od 150 do 250 złotych. Moim zdaniem warto jednak ją kupić, bo w razie konieczności użycia różnego rodzaju improwizacje mogą trwać zbyt długo, a o życiu decydują w takim wypadku sekundy. Jedną z najbardziej popularnych jest staza CAT:

https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/p/Staza-taktyczna-CAT/117

Na drobne skaleczenia

Groźny dla życia masywny krwotok, nie zdarza się na szczęście często. Natomiast jednym z najczęściej występujących drobnych urazów są różnego rodzaju rany powierzchniowe. Nagminnie zdarzają się dzieciom, ale oczywiście nie tylko. To efekt m.in. potknięć i wywrotek powodujących otarcia naskórka, przypadków urazów stopy, gdy w lecie chodzimy w odkrytych butach, czy też innych niewielkich skaleczeń. Oczywiście standardową metodą jest w tym przypadku użycie różnego rodzaju plastrów. Przed ich założeniem warto byłoby odkazić ranę za pomocą płynu antyseptycznego. Od dawna już nie zaleca się używania spirytusu ani wody utlenionej, natomiast w handlu dostępnych jest wiele nowoczesnych antyseptyków np. na bazie oktenidyny, takich jak np. popularny Octanisept. Jeśli mamy miejsce w naszej apteczce powinien znaleźć się i on. Ja natomiast jestem w przypadkach drobnych ran powierzchniowych zwolennikiem używania opatrunków w sprayu, to jest takich specyfików, które odkażają ranę, a następnie zabezpieczającą ją warstwą chroniącą przed dostępem brudu oraz przyspieszającą gojenie. Niewielki spray warto zabrać ze sobą na wycieczkę. Np. taki jak:

https://urgo.pl/opatrunek-w-sprayu

Siatki opatrunkowe

Siatki opatrunkowe

Wiele osób w średnim wieku pamięta ze szkoły, lub różnych kursów sposoby bandażowania głowy – słynny czepiec Hipokratesa. Dziś często możemy zapomnieć o tym żmudnym i wymagającym wprawy sposobie zakładania opatrunku. Zawdzięczamy to różnych rozmiarów elastycznym siatkom opatrunkowym, takim jak Codofix i inne podobne (często tańsze odpowiedniki). Siatki produkowane są w wielu rozmiarach odpowiadającym ich przeznaczeniu, gdyż choć – moim zdaniem, możliwość ich użycia przy opatrywaniu ran głowy jest najcenniejsza, to pozwalają one na dobre trzymanie opatrunków także na wielu innych częściach ciała – najmniejsze nawet na palcach. Choć może być trudno nosić całe opakowania takich siatek przy sobie na co dzień, to warto ich odcinki w różnych rozmiarach wrzucić nawet do najmniejszej apteczki. Serwis Ceneo pozwala nam znaleźć siatki w różnych rozmiarach dostępne w handlu on-line:

https://www.ceneo.pl/Apteczki_i_materialy_opatrunkowe;szukaj-codofix

Opatrunki hydrożelowe w różnych rozmiarach.

Nawet małe apteczki warto wyposażyć również w opatrunki hydrożelowe. Są to środki w pierwszej pomocy przeznaczone m.in. na oparzenia. Mają postać galaretowatej substancji nakładanej na ranę. Zapewniane przez nie mniejsze odwodnienie rany zapobiega powstawaniu tkanki martwiczej, stymulowany jest również proces autolitycznego oczyszczania rany, a także zmniejszony jest odczuwany ból. Przykładowe opatrunki:

https://kikgel.com.pl/produkty/aqua-gel

https://kikgel.com.pl/produkt/burntec-hydrozelowe-opatrunki-ratunkowe

Stripy

Niewielkim, lecz cennym dodatkiem do każdej apteczki mogą też być paski zamykające rany (nazywane „stripami”) przeznaczone do stosowania zamiast szwów chirurgicznych, jeżeli ich założenie byłoby wskazane, lecz z różnych powodów jest utrudnione – np. w czasie. Paski zamykające ograniczają ból i zmniejszają ryzyko powstania widocznej blizny. Wśród produktów tego typu popularne są np. paski Steri Strip.

https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/p/c/medyczne/bandaze-i-opatrunki/?Ntt=steri%20strip

Leki

Jak wspomniałem na wstępie w pierwszej pomocy nie podajemy leków, choć w pewnych przypadkach ułatwiamy ich przyjęcie. Biorąc pod uwagę, że nasza apteczka powinna służyć też nam, rodzinie, bliskim sam zawsze doposażam ją w podstawowy zestaw medykamentów. Przede wszystkim znajdują się w niej leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz rozkurczowe różnych rodzajów, a zatem oparte na paracetamolu (np. Apap), ibuprofenie (np. Ibuprom), kwasie acetylosalicylowym (np. Aspiryna), czy chlorowodorku drotaweryny (np. No-Spa). Ponadto dorzucam też m.in. leki na chorobą lokomocyjną, lekką reakcję alergiczną, czy też węgiel wstrzymujący biegunkę. Zestaw leków, który umieścimy w naszej apteczce powinien uwzględniać sytuację i uwarunkowania zdrowotne nas i naszych bliskich.

Aplikacja Ratownik

Ważnym uzupełnieniem naszej apteczki jest także wiedza, którą możemy mieć pod ręką, a dokładniej w smartfonie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na aplikacje, które pokazują gdzie jest umieszczony najbliższy publicznie dostępny automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) oraz wspomagające udzielanie pierwszej pomocy. Wśród tych pierwszych gorąco polecam polską aplikację Ratownik, która jest intensywnie rozwijana i posiada bardzo aktualną bazę lokalizacji AED oraz szereg innych możliwości wspierających udzielanie pierwszej pomocy. Na uwagę, zwłaszcza dla podróżujących po świecie zasługuje tez np. Staying Alive, która również pozwala na znalezienie najbliższego AED. Poniżej linki do aplikacji w wersji na urządzenia z systemem Android i na IPhone:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centrumratownictwa.testykpp&hl=pl&gl=US

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobilehealth.cardiac&hl=pl&gl=US&pli=1

https://apps.apple.com/pl/app/ratownik/id1453439284?l=pl

https://apps.apple.com/pl/app/staying-alive/id403117516?l=pl

Podsumowanie

Wyżej opisane propozycje to tylko uzupełnienie standardowego wyposażenia apteczek i propozycje wyposażenia, które warto mieć przy sobie. Jeśli tylko macie na to miejsce, warunki, możliwości rozbudowujcie swoje apteczki, tak by były jak najbardziej funkcjonalne. Opisałem w tym artykule wybrane propozycje, które często wykraczają poza przyjęty standard apteczki, albo warto zwrócić na nie uwagę, bo w mojej opinii bywają przydatne. Ten subiektywny wybór jest jednak w części tylko uzupełnieniem dla niezbędnego, standardowego wyposażenia każdej apteczki. Pamiętajcie, że im bardziej jest ono kompletne, tym użyte środki mogą być bardziej adekwatne i skuteczne. Jednak najważniejsza jest chęć do niesienia pomocy. Tej chęci i gotowości nie zapakujemy w żadną apteczkę dlatego życzę, by nigdy Wam jej nie zabrakło.

Jerzy Woźniakiewicz

-----------------------------

🇺🇦 На одному з тренінгів із надання першої невідкладної допомоги мене запитали, що б я порадив носити з собою, коли це можливо.  Що варто просто зараз закинути в сумку чи рюкзак і які застосунки варто встановити на телефон, щоб бути максимально готовим до надання першої допомоги?  У мене є кілька аптечок різних типів і розмірів, також намагаюся  завжди мати під рукою кілька найбільш необхідних речей .  Тому я вирішив поділитися рекомендаціями, які засновані на власній практиці та багаторічному досвіду.

Звичайно, ніщо не замінить добре укомплектованої аптечки. Втім, добре укомплектованої – це якої? У непрофесійних аптечках, які можна придбати у будь-якому супермаркеті, дуже часто трапляються речі, які рідко стають у нагоді під час надання першої допомоги, або ж дозволяють надавати її в дуже вузькому обсязі, часто обмежуючись елементарною зупинкою кровотечі.  Дуже часто в аптечках немає ліків, тому що ті, хто їх комплектують, досить слушно припускають, що ми не надаємо ліків під час першої допомоги.  Гаразд, але наші аптечки, наприклад, у подорожах, також призначені для нас самих, наших родичів і друзів.  То чому б нам не бути готовими ефективно боротися з болем, лихоманкою, ухитуванням або діареєю?  В багатьох пропозиціях укомплектування аптечок також не враховують того, що перев’язувальні матеріали удоскосконалюються, і, окрім звичайних компресів і пов’язок, сьогодні ми також можемо використовувати інші, більш практичні рішення.  Не тільки практичні, але й фактично необхідні — готових аптечок, оснащених тактичним джгутом, небагато, а без нього все важче уявити ефективний порятунок при кровотечах.

Одноразові рукавички

Однак ми часто не маємо можливості носити з собою аптечку щодня.  Так що ж варто взяти з собою у першу чергу?  Зазвичай ми не можемо носити з собою багато речей, бо часто у нашому розпорядженні лише кишені.  Елементарна річ у цій справі – одноразові рукавички.  Пам’ятайте, що безпека рятувальника – це найголовніше.  Це не означає, що без них ми не можемо перевірити, чи має реакцію лежача людина, яку раптом помітили підчас прогулянки, або, якщо необхідно, зробити непрямий масаж серця.  Адже в черзі в магазині, в громадському транспорті ми контактуємо з іншими незнайомцями і не впадаємо через це в зайву істерику.  Однак у разі контакту з виділеннями або кров’ю можуть знадобитися рукавички.  Тому варто покласти їх хоча б по одній парі в кожну сумочку чи кишеню піджака.  Щоб вони не пошкодилися, до того, як ми їх одягнемо, можна використовувати для їх зберігання, наприклад, контейнери для іграшок із всім віломих шоколадних яєць.  Це дуже практичний метод, який я використовую роками. 

Брелок з маскою, рукавичками та марлевим компресом

Останні рекомендації Європейської ради з реанімації (ERC) стверджують, що ми можемо, проводячи реанімацію у випадку раптової зупинки серця (SCA), відмовитися від штучного дихання, виконуючи лише компресії грудної клітки (непрямий масаж серця).  Мені самому поки що не доводилося приймати таке рішення, і я думаю, що це буде залежати від багатьох обставин.  Я маю в машині самонадувний мішок, тому мені не потрібно про це думати, але його було б важко всюди носити з собою.  Тому, про всяк випадок, я намагаюся завжди мати при собі маску для рятувального дихання.  Найменші моделі у вигляді брелоків, наприклад:

https://apteczkiratownicze.pl/kategoria-produktu/breloczki/

https://www.sklepratowniczy.pl/breloczek-ratowniczy-z-maseczka-i-rekawiczkami-nitrylowymi.html

https://sklepogniowy.pl/pl/searchquery/brelok+ratowniczy/1/phot/5?url=brelok,ratowniczy

Pocket mask

Значно більше відчуття безпеки, безсумнівно, забезпечує так звана \”кишенькова маска\”, наприклад ця:

https://laerdal.com/pl/products/medical-devices/airway-management/laerdal-pocket-mask/

Фільтр, який знаходиться в ній під одностороннім клапаном, відфільтровує домішки в повітрі, що передаються між особою, яка надає допомогу, і пацієнтом.  На жаль, розміри такої маски дозволяють носити її в рюкзаку або сумочці більшого розміру, але маючи тільки кишені або маленьку сумку, у вас можуть виникнути проблеми з носінням її з собою.

Тактичний турнікет

Те, що, як на мене, теж варто покласти в сумку чи рюкзак, це тактичний джгут-турнікет.  Турнікети вперше почали використовуватися в тактичному порятунку.  Нині вони також є стандартом у цивільних рятувальних процедурах, забезпечуючи високоефективне спинення кровотечі.  У разі великої кровотечі швидке використання турнікету може врятувати вам життя.  На жаль, це недешеве обладнання.  Та я категорично не раджу купувати китайські підробки, які можуть бути дуже ненадійними.  Натомість хороший, оригінальний, сертифікований джгут коштує від 150 до 250 злотих.  Але, на мій погляд, його варто придбати, адже у час, коли життя вирішують секунди, на імпровізації немає часу.

Одним з найпопулярніших є турнікет CAT:

https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/p/Staza-taktyczna-CAT/117

Для дрібних поранень

Небезпечні для життя масивні крововиливи, на щастя, трапляються не часто.  З іншого боку, одними з найпоширеніших легких ушкоджень є різного роду поверхневі рани.  Найчастіше вони трапляються з дітьми, але, звичайно, не тільки.  Це ефект від  спотикання і падіння з саднами, випадки травм стопи під час ходьби у відкритому взутті влітку, дрібні порізи.  Звичайно, стандартним методом в цьому випадку є використання різного роду пластирів.  Перед їх накладанням рану варто знезаразити антисептиком.  Вже досить давно не рекомендують використовувати спирт або перекис водню для очищення ран, сьогодні на ринку є багато сучасних антисептиків, наприклад, на основі октенідину, популярний Октанісепт.  Якщо у вас є місце в аптечці, цей засіб обов\’язково має бути там.  З іншого боку, у випадку невеликих поверхневих ран я раджу використання спреїв-бандажів, тобто таких засобів, які дезінфікують рану, а потім вкривають її шаром, який захищає від бруду та прискорює загоєння.  Маленький спрей варто взяти з собою в подорож:

https://urgo.pl/opatrunek-w-sprayu/

Перев'язувальні сітки

Багато людей середнього віку пам’ятають зі школи або різних курсів, як бинтувати голову – знаменитий капелюшок Гіппократа.  Сьогодні ми часто можемо забути про цей виснажливий і трудомісткий спосіб накладення пов’язки.  Ми завдячуємо цьому різноманітним розмірам еластичних перев’язувальних сіток, таких як Codofix та інших подібних (часто дешевших еквівалентів).  Сітки виробляються в багатьох розмірах відповідно до їх призначення, оскільки, хоча, на мій погляд, можливість використання їх при перев’язці ран голови є найціннішою, вони також дозволяють добре утримувати пов’язки на багатьох інших частинах тіла – навіть найменших, на пальцях.  Хоча носити з собою цілі упаковки таких сіток щодня може бути важко, варто додати їх секції різного розміру навіть у найменшу аптечку.  Сервіс Ceneo дозволяє нам знайти сітки різних розмірів, доступні онлайн:

https://www.ceneo.pl/Apteczki_i_materialy_opatrunkowe;szukaj-codofix

Гідрогелеві пов'язки різних розмірів

Навіть маленькі аптечки мають бути оснащені гідрогелевими пов’язками.  Це заходи першої допомоги, спрямовані передусім на допомогу під час опіків.  Вони мають форму желеподібної речовини, що наноситься на рану.  Менше зневоднення рани, яке вони забезпечують, запобігає утворенню некротичної тканини, також стимулюється процес аутолітичного очищення рани та зменшується відчутний біль.  Зразки пов\’язок:

https://kikgel.com.pl/produkty/aqua-gel/

https://kikgel.com.pl/produkt/burntec-hydrozelowe-rescue-dressings/

Зовнішні шви

Невеликим, але цінним доповненням до кожної аптечки також можуть бути зовнішні шви для зведення країв рани (смужки, наприклад такі, як Omnisrip ), призначені для використання замість хірургічних швів, якщо їх застосування є доцільним, але з різних причин (наприклад, часу) неможливим.  Зовнішні шви зменшують біль і зменшують ризик видимого шраму.  Серед товарів цього типу популярні, наприклад, Steri Strips.

https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/p/c/medyczne/bandaze-i-opatrunki/?Ntt=steri%20strip

Ліки

 Як я зазначав на початку, під час надання першої допомоги ми не подаємо ліки, хоча в деяких випадках ми полегшуємо їх введення.  Але враховуючи те, що наша аптечка має служити передусім нам самим, нашій родині та близьким, я завжди комплектую її базовим набором ліків.  Перш за все, він містить знеболюючі, жарознижуючі та спазмолітичні засоби різного типу, а отже, на основі парацетамолу (наприклад, Апап), ібупрофену (наприклад, Ібупром), ацетилсаліцилової кислоти (наприклад, Аспірин) або дротаверину гідрохлориду (наприклад, Но-шпа).  Крім того, я також додаю ліки від закачування, легкої алергічної реакції або вугілля для припинення діареї.  Набір ліків, який ми кладемо в свою аптечку, повинен враховувати ситуацію і стан здоров\’я наш і наших близьких.

Застосунок Рятівник

Важливим доповненням до нашої аптечки є також знання, які ми завжди можемо мати під рукою, точніше у смартфоні.  Перш за все, варто звернути увагу на додатки, які показують, де знаходиться найближчий загальнодоступний автоматичний зовнішній дефібрилятор (АЗД), і підтримують надання першої допомоги. Тут у першу чергу, я рекомендую польську програму Ratownik, яка інтенсивно розвивається, доповнюється та має оновлювану базу даних щодо розташування АЗД та низку інших можливостей для надання першої допомоги.  Заслуговує на увагу, особливо тих, хто подорожує світом, додаток Staying Alive, який також дозволяє знайти найближчий AED.  Нижче наведено посилання на застосунок для пристроїв Android і на iPhone:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centrumratownictwa.testykpp&hl=pl&gl=US

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobilehealth.cardiac&hl=pl&gl=US&pli=1

https://apps.apple.com/pl/app/ratownik/id1453439284?l=pl

https://apps.apple.com/pl/app/staying-alive/id403117516?l=pl

Підсумок

Рекомендації, описані вище, є лише доповненням до стандартного обладнання аптечок першої допомоги та пропозиціями щодо її укомплектування речами, які, на мій погляд, варто мати при собі.  Якщо тільки у вас є місце, умови і можливості, розширюйте свої аптечки, щоб вони були максимально функціональними.  У цій статті я описав лише деякі пропозиції, які часто виходять за рамки загальноприйнятого стандарту аптечки, або на які варто звернути увагу, оскільки, на мій погляд, вони є корисними під час надання першої допомоги.  Цей суб\’єктивний вибір, однак, лише частково доповнює необхідне, стандартне обладнання кожної аптечки.  Пам’ятайте, що чим повнішою є аптечка, тим адекватнішими та ефективнішими можуть бути використані засоби. Та найголовніше під час надання першої допомоги – це бажання допомогти.  Бажання і готовності допомогти ми не запакуємо до жодної аптечки, тому бажаю, щоб вони у вас ніколи не закінчувалися.

Jerzy Woźniakiewicz

Opublikowany w Blog